Sowa czy skowronek, czyli sen a typ człowieka
Mówi się, że ludzi dzielą się na dwa typy zegarów biologicznych – skowronki i sowy. Czy to ma wpływ na jakość snu i porę, o której powinniśmy szykować się do łóżka? Tak i to niebagatelną.
Czas ma znaczenie
Wielu ludzi przyznaje, że po południu i wieczorem mają najwięcej energii. Łatwiej im się wtedy skoncentrować, wykonać rzeczy wymagające skupienia i pracować. Z kolei inni preferują pobudki o świcie i po południu mają już tylko ochotę na drzemkę i relaks. Dlatego warto poznać swój typ zegara biologicznego. Wtedy okaże się, że wcale nie cierpisz na bezsenność, tylko po prostu musisz kłaść się o późniejszej porze. Gdy natomiast masz wrażenie, że nie możesz się wyspać, rozwiązaniem będzie udanie się do łóżka wcześniej i pobudka z samego rana.
Sypialnia szyta na miarę potrzeb
Kiedy już odkryjesz swój zegar biologiczny, warto wdrożyć kilka rozwiązań, które ułatwią Ci dostosowanie snu do potrzeb i umilą czas przed zaśnięciem, w czasie wypoczynku i tuż po wstaniu z łóżka. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, zarówno dla nocnego marka jak i dla skowronka.
Sypialnia Sowy
Przed snem warto się rozluźnić. Jeśli zasypiasz później niż partner, możesz zorganizować sobie lampkę nocną, która nakieruje oświetlenie tylko na okolicę po Twojej stronie. Przyda się również dobra książka, wygodna piżama i miękka pościel. Wiele osób decyduje się na osobne kołdry, by w czasie snu móc spokojnie się zrelaksować. Na przykład kołdra 4 pory roku zapewni Ci optymalną temperaturę ciała bez względu na pogodę za oknem.
Sypialnia Skowronka
Skowronki wstają wcześniej, więc powinny umilić sobie poranki. Miej w pogotowiu ulubiony szlafrok i ciepłe kapcie. Na stoliku nocnym zostaw szklankę wody, by od razu po przebudzeniu porządnie się nawodnić.
Umil sobie sen
Bez względu na to, jakim typem śpiocha jesteś, porządna pościel, kołdry, poduszki i wygodne łóżko to najważniejsze elementy zdrowego i bezpiecznego snu.