Zdrowie

Pranie pościeli i czyszczenie materaca – wskazówki

O tym że bieliznę pościelową trzeba prać i wymieniać regularnie (minimum raz w miesiącu), chyba nikogo nie musimy przekonywać. To jedna z podstawowych zasad higieny. Czy jednak pamiętamy o tym, by choć raz w roku wyczyścić też samą pościel? W kołdrze, poduszkach i materacu gromadzą się liczne drobnoustroje, roztocza, fragmenty martwego naskórka oraz inne zanieczyszczenia. Jak uporać się z nimi domowymi sposobami?

Czyszczenie kołder i poduszek

Najłatwiejsza do czyszczenia jest poduszka pikowana antyalergiczna. Tego typu poduszki zrobione są z włókien syntetycznych, które szybko schną i nie zatrzymują wilgoci. Można prać je w pralce. Należy jednak pamiętać, by przed włożeniem ich do bębna dokładnie przeczytać zalecenia producenta odnośnie do czyszczenia. Ta sama zasada dotyczy antyalergicznych kołder. Nieco trudniejsza w konserwacji jest pościel z pierza. Tu również najważniejsze są instrukcje na metce. Jeśli producent zabrania czyszczenia jej w domu lub obawiamy się, że możemy ją niechcący zniszczyć, oddajmy ją do pralni. Przystępując do samodzielnego prania puchowych akcesoriów, sprawdźmy najpierw pogodę, ponieważ kołdry i poduszki najlepiej suszyć na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Ten rodzaj pościeli można czyścić w pralce, najlepiej w 60 stopniach. Ustawmy program delikatnego prania i najniższe obroty wirowania. Szczególnej uwagi wymagają poduszki z pianki. Tego materiału nie można prać w pralce ani moczyć, ponieważ szybko wchłania wodę i trudno schnie. Jest też bardzo delikatny, dlatego nie powinniśmy go szorować. Aby odświeżyć piankową poduszkę, wystarczy jej powierzchnię oprószyć sodą oczyszczoną, odłożyć na kilka godzin, po czym dokładnie odkurzyć, używając końcówki ze szczoteczką. Takie poduszki można też przewietrzyć na balkonie.

Czyszczenie materaca

Na rynku dostępnych jest wiele detergentów, za pomocą których możemy odświeżyć nasz materac czy tapczan. Niestety, są one silnie drażniące i mogą wywoływać uczulenia. Warto poznać zatem tradycyjny i bardziej naturalny sposób. Aby przygotować domową mieszankę, wystarczy 2 szklanki sody oczyszczonej wymieszać dokładnie z 4-5 kroplami lawendowego olejku eterycznego. Następnie przy użyciu sitka rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni materaca. Po ok. 1 godzinie proszek dokładnie odkurzyć.

Dodaj komentarz