Kiedy wykonać USG tarczycy?
Badanie USG tarczycy wykonuje się nie tylko po to, by zdiagnozować chorobę. Dzięki ultrasonografii można także kontrolować postęp choroby i skuteczność zastosowanej terapii. Nikt nie powinien się obawiać badania – jest ono zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne.
Tarczyca jak centrum dowodzenia
Tarczyca jest niezbędnym do życia narządem położonym blisko szyi. Służy do produkcji substancji wykorzystywanych przez każdą komórkę ludzkiego ciała. Ma wpływ na metabolizm, rozwój i wzrost organizmu. Hormony wydzielane przez tarczycę wpływają też na ośrodkowy układ nerwowy.
Objawy zaburzonej gospodarki hormonów tarczycy są różnorakie. Stałe uczucie gorąca, nadmierna pobudliwość, szybki spadek masy ciała, przesadna potliwość bądź odczuwanie duszności powinny być jasnym znakiem, że należy wybrać się do endokrynologa. Objawy te mogą świadczyć o zapaleniu, niedoczynności, nadczynności lub zmianach nowotworowych tarczycy. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Problemy hormonalne, szczególnie te związane z tarczycą, mogą trwać całe życie.
Pogotowie ultrasonograficzne
USG tarczycy wykonuje się szybko. Badanie jest bezbolesne, całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży. Gruczoł tarczycy umieszczony jest dosyć powierzchownie, dlatego łatwo dostać się do niego z sondą. Badanie pozwala na oszacowanie położenia tarczycy, jej kształtu i struktury.
USG jest bardzo pomocne podczas diagnozowania różnych zaburzeń i zmian. Umożliwia np. ocenę morfologii zmian guzowatych lub zmian torbielowatych. Co prawda nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dana zmiana w obrazie USG jest złośliwa. Ostateczne rozpoznanie można postawić dopiero na podstawie wykonanej biopsji. Ultrasonograf jest więc wstępem do wytypowania zmian, które podejrzewa się o proces złośliwy.
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do badania, mogą wykonywać je także starsi i dzieci.