Porady

Efektywna i szybka nauka w 3 krokach

Szybka nauka i błyskawiczne zapamiętywanie materiału to marzenie chyba praktycznie każdego ucznia i studenta. W końcu, kto nie pragnie uczyć się efektywnie i jeszcze mieć czas na swoje hobby? Jeśli masz ochotę dowiedzieć się, jak szybko zdobywać wiedzę, to dzięki tym 3 krokom z pewnością nareszcie będziesz mistrzem w prędkości przyswajania nowego materiału.

Notatki kluczem do sukcesu

Wiele osób ma niedobry nawyk twierdzenia, że coś zapamięta i niepotrzebnie każe im się notować. To błąd, ponieważ już w czasie zapisywania informacji nasz mózg jest w stanie przyswoić nawet 1/3 tego, co znajduje się na kartce. Dlatego zacznij skrupulatnie notować na wykładach i zajęciach. Rób mapy myśli lub fiszki. Kiedy z kolei jesteś dobry w rysowaniu, możesz zapisywać to, co chcesz zapamiętać, w formie komiksu lub infografik. Nie ma znaczenia to, czy zrobisz to ręcznie, czy na tablecie lub w telefonie. Liczy się fakt, że zapisujesz lub malujesz, ponieważ wtedy jesteś w stanie przyswoić więcej wiedzy, niż w trakcie słuchania. Mózg musi się bardziej skupić i wysilić i trudniej jest go wtedy rozproszyć.

Rób krótkie przerwy

Zbliża się sesja lub sprawdzian, a Ty w panice masz zamiar w jeden dzień nauczyć się jednego obszernego działu? To może się udać, ale pod warunkiem, że wyznaczysz czas na krótkie przerwy. Nieodzowna okazuje się wtedy metoda pomodoro. Zakłada ona 5 minut przerwy po każdych 25 minutach pracy. Kiedy skończysz 3 serie z pomodoro, możesz zrobić sobie 15-20 minutową przerwę, np. na posiłek, spacer lub po prostu zajęcie umysłu czymś innym.

Zapisz się na kurs

Jeśli chcemy osiągnąć jakiś cel, np. nauczyć się języka lub szybkiego czytania, nie zawsze będziemy w stanie samodzielnie się do tego zmotywować. Wtedy z pomocą może przyjść zapisanie się na kurs. Dzięki temu, zdyscyplinujemy się i nauka pójdzie nam łatwiej.

Dodaj komentarz