Zdrowie

Czym powinny charakteryzować się aparaty słuchowe dla dzieci?

Z wadami słuchu mierzą się nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale również dzieci. Często dla opiekunów maluchów wiadomość o zdiagnozowanej wadzie jest dużym zaskoczeniem, a w ich głowie pojawia się wiele pytań. Obecnie jednak dostępne na rynku aparaty słuchowe dedykowane są pacjentom zarówno z niewielkim, średnim, jak i dużym ubytkiem słuchu w każdym wieku, poprawiając komfort ich życia i pozwalając im na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Podczas wyboru aparatów słuchowych dla dzieci, warto jednak zwrócić uwagę na pewne czynniki. Czym kierować się podczas ich kupna? Podpowiadamy.

Aparat słuchowy dla dziecka a stopień niedosłuchu

Pierwszym i najważniejszym kryterium, jakim powinni kierować się rodzice poszukujący aparatów słuchowych dla dzieci, jest stopień niedosłuchu zdiagnozowany u malucha. Czasami od typu wady uzależniony jest model aparatu, na jaki można się zdecydować. Często wewnątrzuszne modele sprawdzają się u osób ze zdiagnozowanym niewielkim oraz średnim ubytkiem słuchu. W przypadku dużej wady czasami konieczne jest zastosowanie modelu zausznego. Aparaty słuchowe dla dzieci powinny więc charakteryzować się dobrze dobranymi parametrami technicznymi. Specjalista dobierający aparat słuchowy, będzie kierował się wynikiem badania słuchu dziecka. Wśród ważnych parametrów, które będą warunkowały dobór idealnego modelu, wymienia się AO, OAE, ABR/ASSR, VRA/BOAA, a w przypadku dzieci powyżej trzeciego roku życia również audiometrię.

Zobacz także: https://livingnatural.pl/jakie-powinny-byc-nowoczesne-aparaty-sluchowe/

Aparat słuchowy dla dziecka powinien być wygodny

Aparat słuchowy dla dziecka powinien być urządzeniem, które wspomaga go w codziennym funkcjonowaniu i wpływa pozytywnie na rozwój czy kontakty z rówieśnikami. Dlatego choć ważne są parametry techniczne takiego urządzenia, to niezwykle istotne jest, by dziecko chciało je nosić. Żeby maluch chętnie używał aparatu słuchowego, sprzęt taki musi być dla niego wygodny i atrakcyjny. Z tego powodu warto pozwolić dziecku wybrać design takiego urządzenia, ponieważ na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ można znaleźć aparaty słuchowe w wielu różnych wersjach i kolorach. O ile w przypadku małych dzieci, dobór typu aparatu słuchowego warto powierzyć specjalistom lub opiekunom, o tyle kolor takiego urządzenia, maluch powinien wybrać samodzielnie, aby chętnie je nosił.

Aparat słuchowy dla dziecka musi mieć estetyczny design

Design aparatu słuchowego to ważny aspekt nie tylko dla małych dzieci, ale również starszych. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku nastolatków, którzy bardzo często nie chcą korzystać z zausznych modeli aparatów słuchowych ze względu na to, że są one widoczne dla ich rówieśników i mogą powodować u nich skrępowanie. Z tego powodu obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych wewnątrzkanałowych modeli, które mogą być niemal niewidoczne dla otoczenia. Dlatego, jeżeli tylko jest taka możliwość, u starszych dzieci warto wykorzystać modele mocowane głęboko w przewodzie słuchowym, które z jednej strony są niewidoczne dla ich kolegów, z drugiej jednak pozwalają takiemu dziecku prowadzić aktywny tryb życia.

Dodaj komentarz