FinansePorady

Najpopularniejsze produkty oszczędnościowe – TOP 3

Nie jesteś mistrzem oszczędzania? Możesz to łatwo zmienić, wybierając jeden z wielu dostępnych produktów bankowych. Ich oferta jest szeroka i można wybrać idealną do swoich potrzeb. Dużym ułatwieniem jest prowadzenie spisu wydatków, planowanie zakupów itp., ale także produkty bankowe. Jakie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dla wielu z nas oszczędzanie to trudna sztuka, której można uczyć się całe życie. Często oznacza to zbyt drastyczne obniżenie poziomu życia. Taki scenariusz wcale nie jest jednak jedyny – po prostu trzeba wiedzieć, jak rozsądnie oszczędzać lub pomnażać pieniądze. Lokata czy konto bankowe zwane rachunkiem oszczędnościowym z premią sukcesywnie powiększy rodzinny budżet. Oto nasz TOP 3 produktów bankowych, dzięki którym odłożysz na wakacje lub inne cele.

Konto oszczędnościowe

Konto bankowe to już norma – znajdziemy je w ofercie każdego banku. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, tzw. ROR, służy do gromadzenia środków finansowych na podstawie umowy o prowadzenie rachunku. Ułatwia prowadzenie operacji finansowych i jest na szczycie listy najchętniej wybieranych produktów.

Mamy łatwy i szybki wgląd w nasze finanse, możemy też korzystać z aplikacji mobilnej, co jest jeszcze wygodniejsze. Jeśli dokonamy porównania różnych ofert, znajdziemy konta oszczędnościowe z atrakcyjnym, czyli wysokim oprocentowaniem. Ich zaletą jest też możliwość wypłacania pieniędzy w każdym momencie.

Lokata

Na rynku jest też szeroki wybór lokat długoterminowych z wysokim oprocentowaniem. Można wybrać ofertę na przykład na 6 lub 12 miesięcy. Minusem jest brak możliwości wypłacenia gotówki przed ustalonym terminem, ale z drugiej strony świetnie uczy to zarządzania finansami. W razie trudnej sytuacji życiowej można odzyskać swoje środki, ale bez zysku.

Niedawno lokaty straciły na popularności z powodu niższego oprocentowania, mimo to nadal mają szerokie grono zwolenników. Oprocentowanie waha się i zależy od banku, ale można znaleźć oferty z oprocentowaniem w skali roku wynoszącym 4,0%. Jego wysokość zależy od obowiązujących w danej chwili stup procentowych i to one decydują o ew. zysku. Im jest on wyższy, tym lepiej zarówno dla klienta, jak i banku.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to zbiorowe inwestowanie środków w konkretne instrumenty finansowe, m.in. inwestycje, obligacje, akcje, papiery wartościowe albo też bony skarbowe. Warto też zainteresować się kilkoma funduszami, gdyż jest możliwość, aby zainwestować w kilka. Fundusze cieszą się rosnącą popularnością, odbierając klientów lokacie.

Wybór można zlecić pracownikowi banku czy doradcy finansowemu, ale można też dokonać go samodzielnie. Warto jednak znać się na rynku, aby nie stacić. Warto wiedzieć, że w Polsce funduszami zarządzają spółki akcyjne zwane Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych.

Trudno określić, która z form oszczędzania jest korzystniejsza. Każda ma swoje zalety i wady, dlatego dobrą opcją jest korzystanie z obu jednocześnie.

Dodaj komentarz