Zdrowie

Czym są zaburzenia odżywiania? Co warto o nich wiedzieć?

Zaburzenia odżywiania mogą przybierać różne formy. Czym dokładnie charakteryzuję się takie dolegliwości?

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to poważne schorzenia psychiczne powiązane z jedzeniem, wizerunkiem ciała i wagą. Takie dolegliwości wiążą się z zachowaniami, myślami i emocjami związanymi z jedzeniem i mogą mieć poważne konsekwencje fizyczne i psychiczne, dlatego też konieczne jest ich leczenie pod okiem specjalisty w tej dziedzinie.

Rodzaje zaburzeń odżywiania

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń odżywiania zaliczane są przede wszystkim:

Anoreksja

Osoby z anoreksją mają intensywny lęk przed przybraniem na wadze, co związane jest z ich zniekształconym obrazem własnego ciała. Poważnie ograniczają przyjmowanie pokarmu, co prowadzi do znacznej utraty wagi i niedoborów żywieniowych.

Bulimia

Ta choroba charakteryzuje się nawracającymi epizodami objadania się, po których następują zachowania, takie jak prowokowanie wymiotów, nadmierne ćwiczenia lub niewłaściwe stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych.

Zaburzenia polegające na objadaniu się

Polega ono na spożywaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie, któremu towarzyszy poczucie utraty kontroli. W przeciwieństwie do bulimii, po epizodach objadania się nie występują zachowania, takie jak prowokowanie wymiotów.

Jak leczy się zaburzenia odżywiania?

Leczenie zaburzeń odżywiania zazwyczaj obejmuje multidyscyplinarne podejście, które dotyczy fizycznych oraz psychologicznych aspektów choroby. Najczęściej stosowane są poniższe rodzaje metod:

Psychoterapia

Psychoterapia jest kluczowym elementem leczenia zaburzeń odżywiania. Dzięki niej można poznać swoje myśli i przekonania związane z obrazem ciała, wagą i jedzeniem, a następnie odpowiednio z nimi walczyć. Ponadto ta terapia koncentruje się na rozwijaniu zdrowszych mechanizmów radzenia sobie z trudnościami oraz na rozwiązywaniu podstawowych problemów emocjonalnych. Gdy potrzebny jest dobry psycholog Poznań daje dostęp do wielu specjalistów w zakresie terapii tego dolegliwości.

Poradnictwo żywieniowe

Dietetycy często pomagają osobom z zaburzeniami odżywiania w celu ustalenia zrównoważonych i zdrowych wzorców żywieniowych, w razie potrzeby odzyskania utraconej wagi oraz edukacji w zakresie żywienia i planowania posiłków.

Grupy wsparcia

Grupy wsparcia tworzą bezpieczną przestrzeń dla osób, które mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, otrzymywać wsparcie i uczyć się prawidłowego postępowania od innych, którzy przeszli przez podobne zmagania.

Leki

Leki używane są w niektórych przypadkach w celu rozwiązania współwystępujących schorzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk lub zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, które często towarzyszą zaburzeniom odżywiania. Leki mogą pomóc w opanowaniu objawów i poprawie samopoczucia psychicznego.

Dodaj komentarz